KRIM I RËNDË: VRITEN SHTATË ANËTARË TË FAMILJES – MES TYRE NJË GRUA SHTATZËNË

Meksika është një nga vendet me numrin më të madh të krimeve nga bandat kriminale në të gjithë vendin. Në disa zona madje, banda ka pushtetin real, policia vetëm atë formal. Një grup kriminelësh ka hyrë me forcë në një shtëpi në Celaya në Guanajuato të Meksikës, duke vrarë më pas shtatë anëtarë të një […]

Lexo më shumë

Vdekja e George Floyd, protesta masive në mbarë Amerikën

  Protesta të mëdha paqësore janë duke u zhvilluar në mbarë Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundër racizmit dhe brutalitetit policor. Kjo është dita 12-të e protestave të nxitura nga vdekja e George Floyd, shkruan BBC, transmeton Infodiaspora.de Dhjetëra mijëra njerëz kanë marshuar në Uashington DC, protestë kjo që po konsiderohet si më e madhja […]

Lexo më shumë

Spanja hap klubet e natës por nuk lejohet kërcimi

  Autoritetet shtetërore në Spanjë kanë marrë vendimin që duke nisur nga java e ardhshme që të hapen klubet e natës dhe diskotekat. Por, për shkak të rregullave të distancimit social për shkak të Covid-19, në këto vende nuk do të lejohet kërcimi. Këto hapësira tani do të përdoret për të vendosur tavolina për t’u […]

Lexo më shumë

Trump paralajmëron protestuesit se do të përballen me qen të egër po tentuan të hyjnë në gardhin e Shtëpisë së Bardhë

Trump paralajmëron protestuesit se do të përballen me qen të egër po tentuan të hyjnë në gardhin e Shtëpisë së Bardhë Presidenti amerikan, Donald Trump, tha se ka vëzhguar gjithë situatën me protestat pas vdekjes së Geroge Floyd dhe nëse protestuesit kalojnë ndalesat në Shtëpinë e Bardhë “ata do të përballen me qentë më të […]

Lexo më shumë

Protestat në SHBA: Vdes një oficer i policisë

  Dy oficerë të Shërbimit Federal Mbrojtës janë plagosur me armë zjarri të mbrëmë në Oakland të Kalifornisë, në protestat që janë duke u mbajtur anembanë SHBA-së për shkak se një 46 vjeçar me ngjyrë, George Floyd, ndërroi jetë teksa një oficer policie e shtriu në tokë për ta arrestuar, transmeton Klan Kosova. CNN shkruan se […]

Lexo më shumë

Mbretëria e Bashkuar autorizon përdorimin e remdesivirit kundër koronavirusit

Ilaçi i quajtur, remdesivir, që besohet se zvogëlon kohën e shërimit të pacientëve nga koronavirusi, është miratuar për përdorim nga Sistemi Kombëtar i Shëndetësisë në Mbretërinë e Bashkuar. Sekretari britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock ka thënë se ky trajtim mund të përbëjë hapin më të madh në rrugën e trajtimit të koronavirusit, prej ditëve të […]

Lexo më shumë

Vdiq aktori i njohur në moshën 87-vjeçare

Richard Herd, një aktor veteran, i cili u shfaq në dhjetëra filma dhe seriale televizive, ka vdekur në moshën 87 vjeçare. Herd vdiq Nga kanceri të martën në mëngjes në shtëpinë e tij në Los Angeles. Ai ishte në shoqërinë e familjes së tij, tha zëdhënësi i tij në një deklaratë, transmeton rtv21.tv. Kreditë e […]

Lexo më shumë

SHBA sanksionuan nëntë ndërmarrje kineze për shkelje të të drejtave të myslimanëve

Shtetet e Bashkuara sanksionuan nëntë kompani kineze sot për shkeljet e të drejtave të njeriut kundër pakicës myslimane në rajonin Xinjiang, njoftoi sot Departamenti i Tregtisë. Një institut shkencor i Ministrisë së Sigurisë Kineze dhe tetë kompani u futën në listën Uashingtonit. Teksti vazhdon tutje, se Shtetet e Bashkuara tashmë kishin përfshirë edhe 28 kompani […]

Lexo më shumë

Një Grua Lind Fëmijën Me Peshë 14 Kilogram, Thyen Rekordin E Spitalit

Një Grua Lind Fëmijën Me Peshë 14 Kilogram, Thyen Rekordin E Spitalit Një grua ka thyer rekordin e spitalit duke lindur një fëmije me peshë prej 14 kilogramësh.Jennifer Medlock lindi djalin e saj Ali në fillim të këtij muaji dhe u tron,dit kur mësoi se ishte fëmija më i rëndë i lindur ndonjëherë në spitalin […]

Lexo më shumë

5 sekretet e veturave që vetëm shoferet me përvojë i dinë

Ekspertët e vërtetë të makinave do t’ju tregojnë se disa nga gjërat që mendoni se i dini për makinën tuaj mund të mos jenë të vërteta. Për shumë gjëra që bëni për makinën tuaj, në të vërtetë mund të jenë të panevojshme. Bateria juaj e makinës mund të mos ketë nevojë të zëvendësohet. Nëse duket […]

Lexo më shumë