Në mungesë të kuorumit dështon sërish mbledhja e Kryesisë së Kuvendit  

Në mungesë të kuorumit ka dështuar sërish mbledhja e Kryesisë së Kuvendit, por kryeparlamentari Glauk Konjufca sërish e ka caktuar seancën plenare të radhës që do të mbahet ditën e enjte duke filluar nga 10:00. Përveҫ Listës Serbe kanë munguar edhe dy përfaqësues të partive opozitare LDK-së dhe PDK-së, përfaqësuesi i kësaj të fundit kishte […]

Lexo më shumë

LVV analizon rezultatin e zgjedhjeve: Nuk jemi përgjigjur sipas nevojës e pritjes popullore

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se kryesia e LVV mbrëmë ka mbajtur një mbledhje të gjatë për ta analizuar rezultatin e zgjedhjeve lokale dhe situatën politike e gjithashtu ka njoftuar se është mbajtur një mbledhje me të gjitha qendrat e Lëvizjes. Sipas vlerësimit të rezultatit LVV thekson se nuk i janë përgjigjur sipas nevojës e pritjes […]

Lexo më shumë

Kryeministri Kurti: Fëmijët dhe të rinjtë qëndrojnë në qendër të gjithçkaje që parashikon Qeveria e Republikës së Kosovës

Në shënim të Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Fëmijëve u mbajt takimi i Komitetit Ndërministror për të Drejta të Fëmijëve, kryesuar nga Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti. “Ne duhet të qëndrojmë pas planeve tona praktike dhe konkrete për të mbrojtur fëmijët tanë – një premtim nga brezi ynë për brezin tjetër, për […]

Lexo më shumë

Kurti: Nuk ka humbur asnjë fond nga projektet e MCC-së për energjinë, dhe se frika dhe paniku për prishje të marrëdhënieve me SHBA janë të pavenda

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, në seancën e sotme të Kuvendit, ku po debatohet për projektin e gazsjellësit ka deklaruar se marrëdhëniet me SHBA nuk qëndrojnë “të varura nga një pe që mund të shkëputet”. Kurti tha se Kosova nuk ka humbur asnjë fond nga projektet e MCC-së për energjinë, dhe se frika dhe paniku […]

Lexo më shumë

Rizvanolli: Marrëdhëniet me SHBA nuk janë dëmtuar në asnjë moment ato janë të shkëlqyera

Ministrja e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli në seancën e sotme të Kuvendit ka theksuar se marrëdhëniet me ShBA-në nuk janë dëmtuar edhe pasi Kosova ka marrë vendim që projekti për gazsjellësin të mos realizohet. Pikë e rendit të ditës në këtë seancë është edhe debati parlamentar në lidhje me veprimet e Qeverisë për alternativat e diversifikimit […]

Lexo më shumë

Haxhi Avdyli ju drejtohet disa portaleve dhe analistave: Qetësohuni, përgadituni të përshtateni me udheheqjen e Kosovës nga Presidente Vjosa Osmani, e kryeministër Albin Kurti edhe për shumë vite

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetvendosje dhe Listës Guxo, Haxhi Avdyli, sot ka reaguar, pasi dje me rastin e emërimit të ministrit të Shëndetësisë nga ana e Kryeministrit Kurti, një numër i madh i portaleve kanë pritur reagimin e tij pse gjoja nuk u zgjodh minister, madje disa sipas deputetit edhe e kanë telefonuar. Haxhiu […]

Lexo më shumë

Kurti: Nuk mendoj se ka pasur ndëshkim nga votuesit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje po i analizon shkaqet e rezultatit të zgjedhjeve lokale. Në rundin e dytë të zgjedhjeve lokale, që u mbajtën më 14 nëntor, Vetëvendosje fitoi në katër komuna nga 38 gjithsej. Ky rezultat, sipas kryeministrit Kurti, është i […]

Lexo më shumë

Konjufca: Lista Serbe është duke e bojkotuar qëllimshëm mbledhjen e kryesisë, nuk pranojmë kurrfarë shantazhi

Ka dështuar mbajtja e mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, për shkak të mungesës së kuorumit. Mirëpo, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, duka u bazuar ligjin që ia mundëson atij të caktoj seancën, ka marr vendim që Kuvendi i Kosovës të mblidhet të enjten me 18 nëntor në orën 10: 00. Konjufca, […]

Lexo më shumë

Abdixhiku: LDK do të vazhdojë punën në rrugën e rigjetur

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, pas rezultatit të raundit të dytë të zgjedhjeve lokale, ka uruar kryetarët e zgjedhur, duke ju uruar shërbim të denjë ndaj njerëzve pa dallim. Ai e ka vlerësuar këtë rezultat si jashtëzakonisht të madh, për ҫka ka thënë se mburren dhe ndihen të përmbushur të gjithë. Postimi […]

Lexo më shumë

Presidentja falënderon qytetarët e Kosovës për kulturën e lartë, të dëshmuar në proceset zgjedhore

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka vlerësuar kulturën e lartë demokratike, të treguar nga qytetarët e Kosovës në rundin e dytë të zgjedhjeve lokale. Kosova dëshmoi se është demokraci e konsoliduar, e aftë që të organizojë zgjedhje të lira dhe demokratike, shembull për rajonin e më gjerë. Presidentja falënderon qytetarët e Kosovës për kulturën e […]

Lexo më shumë