Mytaher Haskuka fiton në Prizren sipas EXIT POLL-it nga UBO në RTV Dukagjini

Sot në 21 komuna të Kosovës qytetarët u janë drejtuar sot për herë të dytë kutive të votimit, për të zgjedhur kryetarët e ardhshëm. Sipas EXIT POLL-it të realizuar nga kompania UBO-Consulting për RTV Dukagjinin në Komunën e Prizrenit fitues është kandidati i LVV Mytaher Haskuka. Sipas rezultateve të EXIT POLL-it, Haskuka ka marrë 50.2% […]

Lexo më shumë

Presidentja Osmani demanton mediat që publikuan lajme se kinse presidentja ka premtuar toka për manastirin e Deçanit në shkëmbim të ftesës për Samitin për Demokraci në ShBA

Pas raportimeve të djeshme në media se SHBA kanë vendosur të ftonin Kosovën në Samitin e Demokracisë që organizohet nga presidenti amerikan, Joe Biden, disa media kanë raportuar se kinse Presidentja Osmani në këmbim me ftesën është zotuar që të jetësohet vendimi i Gjykatës Kushtetuese për Manasatirin e Deçanit. Menjëherë pas këtyre raportimeve ka reaguar […]

Lexo më shumë

Kryetari i Bujanovcit mbështet Qeverinë e Kosovës për mospjesëmarrje në nismën rajonale “Ballkani i hapur”

Kryetari i Komunës së Bujanocit, Nagip Arifi në një intervistë dhënë për Agjencinë e lajmeve Kosovapress, ka mbështetur Qeverinë e Kosovës për mospjesëmarrje në nismën rajonale “Ballkani i hapur”. Arifi thotë se kjo nismë nuk është për një Ballkan të hapur pasi Serbia nuk e njeh shtetin e Kosovës. Ai shprehet i bindur se situata […]

Lexo më shumë

Isa Mustafa ia qet gënjeshtrat në shesh Arben Gashit: Richard Grenell nuk ka kërkuar asnjëherë nga LDK, sa unë kam qenë Kryetar i saj, që të rrëzohet Qeveria Kurti 1

Ditë më parë Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Arben Gashi, ka deklaruar se Grenell, u kishte dhënë LDK-së 7 ditë kohë që ta rrëzojnë qeverinë Kurti 1. Ndërsa sot ish- kryetari i LDK- së Isa Mustafa e ka mohuar një gjë të tillë. Ai përmes facebook ka thënë se Richard Grenell nuk ka kërkuar […]

Lexo më shumë

Vaksinimi mobil do të vazhdoj pa ndërpreje me një orar të kombinuar nga punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe do të vizitohen zonat me frekuentim të lartë dhe zonat rurale

U.d. Ministrja e Shendetesise Gexha Bunjaku ka vizituar ekipet mobile të vaksinimit në Qendrën e Vaksinimit kundër Covid-19 në Fushë Kosovë, ku kryesisht po vaksinohen qytetarë të komunitetit Rom, Ashkali dhe Egjiptian. Bashkë me Ministren Gexha ishin dhe Nona Zicherman – Shefe e zyrës së UNICEF-it dhe Zeinah Salahi – Shefe e USAID në Kosovë. […]

Lexo më shumë

Kurti thotë se nuk ka asgjë për tu shqetësuar pse Kosova nuk është ftuar nga SHBA

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për herë të parë lidhur me mosftesën e Kosovës për në Samitin për Demokraci që do të mbahet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me 9 dhe 19 Dhjetor të këtij viti. Kryeministri gjatë një tubimi të LVV-së në Podujevë, ku ishte në mbështetje të Shpejtim Bulliqit, tha […]

Lexo më shumë

Kurti: Qeveria e Republikës së Kosovës është duke u siguruar që të përkrahë sektorin e bujqësisë, si është më së miri e më sigurti

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, i ka bërë të ditur vendimet që u morrën sot në mbledhjen e Qeverisë. Ai ka theksuar se nëpërmjet politikave afatgjate dhe shtimit të buxhetit, Qeveria e Republikës së Kosovës është duke u siguruar që të përkrahë sektorin e bujqësisë, si është më së miri e më sigurti. Kurti po […]

Lexo më shumë

Zemaj kritikon Qeverinë, thotë se po vazhdon ofendimin me lëmoshë ndaj mantelbardhëve

Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës, përveҫ tjerash, u miratua edhe pagesa për shtesë neto prej 10 për qind të pagës, por jo më pak se 60 euro për punonjësit shëndetësorë të sektorit publik për muajit nëntor dhe dhjetor, pikë kjo e kërkuar për miratim nga UD ministrja e Shëndetësisë. Ndaj këtij vendimi […]

Lexo më shumë

Kurti: Krahas buxhetit të ri e të rritur, Kosova vitin e ri e fillon me strategji shtatë vjeçare për bujqësi dhe zhvillim rural

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka mbajtur fjalim para ministrave, para fillimit të mbledhjes së Qeverisë ku bëri të ditur se bujqësia do të mbështetet me 70 milionë euro. “ Krahas buxhetit të ri e të rritur, Kosova vitin e ri e fillon me strategji shtatë vjeçare për bujqësi dhe zhvillim rural, buxhet më të […]

Lexo më shumë

Baton Haxhiu: Grenell nuk punon falas

Ish-i dërguar i Posaçëm i Donald Trump në Kosovë dhe Serbi, Richard Grenell dje ka filluar vizitën në Shqipëri. Ai ka dhënë një intervistë për Radion e Qendrës Amerikane për Ligj dhe Drejtësi, emisionit Sekulow, ku ka folur për gjendjen në Shqipëri dhe vendimin e sekretarit Blinken ndaj Sali Berishës. Sipas Grenell, familja Blinken ka […]

Lexo më shumë