Eksperti gjerman arrin në KEK, ai do të jetë vetëm monitorues

Vendi ynë është duke u përballur me mungesë të energjisë elektike. Eksperti gjerman që pritet ta saktësoj problemin e turbinës të bllokut “B2” të termocentralit “Kosova B” ka arritur dje. Klankosova.tv raporton se eksperti në fjalë është vetëm monitorues, ndërkohë e gjithë puna do të kryhet nga ekspertët e KEK-ut dhe gjatë ditëve në vijim […]

Lexo më shumë

Reduktimet, Ministria Rizvanolli me dyshime se dikush qëllimisht po intervenon nëpër trafo

Vendi ynë po përballet me reduktimet e energjisë elektrike. Ministria e Ekonomisë po dyshon se dikush qëllimisht po ndërhyn nëpër siguresa të trafove të rrymës në rastet kur reduktimet po janë të gjata. Në një postim të saj në Twitter, ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli ka thënë se kanë pranuar dhjetëra raportime nga qytetarët për […]

Lexo më shumë

KEK-u i reagon Molliqajt për pretendimet rreth prishjes së qëllimshme të dy blloqeve

Kosova po përballet me probleme me rrymë. Korporata Energjetike e Kosovës (KEK), ka paralajmëruar veprime ligjore ndaj kryetarit të PSD-së Dardan Molliqaj, i cili deklaroi sot se rënia e blloqeve A3 dhe A5 është bërë në mënyrë të qëllimshme. Përmes një postimi në Facebook, nga KEK-u thuhet se pretendimet e Molliqaj nuk qëndrojnë dhe janë […]

Lexo më shumë

KEDS ka një kërkesë për qytetarët

KEDS ka një kërkesë për qytetarët. Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë, ka bërë të ditur se në shumë lokacione, ekipet e tyre po detyrohen të zëvendësojnë komplet transformatorët, panele të tensionit të ulët e kabllot shpërndarëse. Sipas KEDS, kjo po ndodh për shkak se këto pajisje janë dëmtuar për shkak të […]

Lexo më shumë

Eksperti i energjetikës i drejtohet Kurtit: Energjinë elektrike mund ta blesh kur duash

Kosova ende po ballafaqohet me krizë energjetike. Eksperti i energjetikës dhe një nga menaxherët e Korporatës Energjetike të Kosovës (KEK), në pension, Istref Klinaku, i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti duke thënë se energjinë elektrike mund ta blesh me një janar e me të ardhë me 31 dhjetor ose në cilën datë e vendos në […]

Lexo më shumë

Rritja ekonomike në Kosovë ishte 9.9 përqind këtë vit

Guvernatori i BQK-së thotë se ekonomia e Kosovës u rrit me 9.9 përqind, meritat ia lë diasporës. Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehemeti, ka mbajtur konferencë për media, ku foli për të arriturat e BQK-së gjatë vitit 2021. Mehmeti tha se ekonomia e Kosovës për vitin 2021 është rritur për 9.9 përqind, njofton […]

Lexo më shumë

Kadriu i KOSTT për reduktimet: Plani ka qenë 8 me 2, por nëse ky plan s’mjafton reduktimet rriten

Vendi ynë është duke u përballur me reduktime të mëdha të rrymës. Kryeshefi i ndërmarrjes publike KOSTT, Kadri Kadriu, ka dhënë detaje në lidhje me realizimin e reduktimeve energjetike që nisën që nga dita e djeshme. Ai tha se KOSTT i ka dërguar KEDS-it një program i cili, sipas tij, ka filluar dje rreth orës […]

Lexo më shumë

Rizvanolli flet për situatën e rënduar: Kriza me energji nuk do të kalojë së shpejti

Energjia eklektike vazhdon të mos jetë stabile në vendin tonë. Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli duke folur për situatën energjetike në vend, ka thënë se reduktimet e rrymës mund të ndërpriten atëherë kur të kthehet në funksion Blloku B2 i KEK’ut, dhe kur Shqipëria të fillojë të prodhojë rrymë më shumë, nëse atje shtohen të […]

Lexo më shumë

Ku janë pagat më të larta, në Kosovë apo në Shqipëri, zbulon analisti kosovar

Në Kosovë pagat mesatare është më e lartë se në Shqipëri. Agron Demi analist i politikave në institutin GAP, i ka bërë një analizë pagave në Shqipëri, duke i krahasuar me ato në Kosovë. Kjo analizë e tij, vjen pas daljes kundërligjshëm në publik të rreth 650 mijë pagave të qytetarëve të Shqipëri. Demi thotë […]

Lexo më shumë

Pacolli thotë se në Kosovë nuk ka rritje ekonomike

Kosova po thuhet se ka pasur rritje ekonomike. Lideri i AKR-së, Behgjet Pacolli ka thënë se në vendin tonë nuk do të ketë rritje ekonomike, as rritje të punësimit prej 9.9 për qind, ashtu siç kanë deklaruar nga Banka Qëndrore e Kosovës, në tetor të këtij viti. Pacolli përmes një shkrimi në Facebook ka thënë […]

Lexo më shumë