Faturat e rrymës, Qeveria ndan 4.5 milionë euro për pensionistët dhe familjet në asistencë sociale

Qeveria ndan 4.5 milionë euro për pensionistët dhe familjet në asistencë sociale për faturat e rrymës. Qeveria e Kosovës ka ndarë 4.5 milionë euro për pensionistët dhe familjet në asistencë sociale, për të mbuluar vlerën e pagesës së faturave të energjisë elektrike. Kështu ka njoftuar ministri i Financave, Hekuran Murati, në mbledhjen e sotme të […]

Lexo më shumë

KEDS: Konsumatorët të cilët janë pa energji elektrike, t’i kenë të larguara nga priza pajisjet

Duke qenë se kriza energjetike tashmë është thelluar në vendin tonë, dhe nga ana tjetër faktorë të tjerë, sikurse mbingarkesat e sistemit elektro-energjetik dhe trendi i rritjes së shpejtë të konsumit, KEDS thotë se kanë bërë që kufizimet e planifikuara me energji elektrike për të gjithë konsumatorët të vazhdojnë edhe në ditët në vijim, deri […]

Lexo më shumë

Dështon shfaqja derisa salla ishte plot me public, teatrit Komëbtar i ndalet rryma

Aktori i njohur, Kushtrim Sheremiti, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në tëitter, ka njoftuar se është ndalur rryma në Teatrin Kombëtar të Kosovës, rrjedhimisht shfaqja ka dështuar. KEDS ka njoftuar se nga sot do të ketë reduktime të rrymës elektrike në krejt Kosovën. Në momentin e raportimit, disa lagje të Prishtinës janë pa […]

Lexo më shumë

Ndalja e rrymës nga KEDS, s’punojnë as semaforët në Prishtinë

KEDS ka njoftuar se nga sot do të ketë reduktime të rrymës si pasojë e krizës energjetike. Reduktimet kanë prekur edhe kryeqytetin, ku një pjesë e Prishtinës ka mbetur pa rrymë duke mos punuar as semaforët në rrugë. Kompania e shpërndarjes së energjisë në Kosovë (KEDS) njoftoi se nga sot se do të ketë ndërprerje […]

Lexo më shumë

“Do të ketë kufizime të energjisë elektrike”, qytetarët pranojnë SMS nga KEDS

Reduktimet e energjisë elektrike në vend do të rikthehen, kështu ka paralajmëruar KEDS-i me anë të një komunikate dërguar mediave. Njoftimin qytetarët po e marrin edhe me anë të SMS-ve në telefon. Shumë qytetarë të pakënaqur me reduktimet që janë paralajmëruar nga dita e nesërme, kanë publikuar këtë SMS në rrjetet sociale. I cili ua […]

Lexo më shumë

Nesër kthehen reduktimet e rrymës nga dy orë

Të enjten, në Kosovë do të kthehen reduktimet e energjisë elektrike sikur në vitet e para të pasluftës, ka njoftuar operatori i shpërndarjes së rrymës në vend, KEDS. Sipas njoftimit, ky vendim ka ardhur për shkak të mbingarkesës së sistemit elektroenergjetik në vend ditëve të fundit. “Gjatë ditëve të fundit, sistemi elektroenergjetik i vendit është […]

Lexo më shumë

ATK njofton se gjatë këtij viti janë identifikuar 3100 punëtorë pa kontrata pune

ATK: Gjatë këtij viti janë identifikuar 3100 punëtorë pa kontrata pune. Vetëm gjatë këtij viti, Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka identifikuar mbi 3100 punëtorë pa kontrata pune. Po ashtu, 22 për qind e bizneseve që kanë llogari tatimore, nuk kanë deklaruar tatimet në Administratën Tatimore të Kosovës. ATK, platforma Civikos d he Iniciativa Kosovare […]

Lexo më shumë

Projekti i zgjatjes së pistës finalizohet në aeroportin “Adem Jashari”

Finalizohet projekti i zgjatjes së pistës në aeroportin “Adem Jashari”. Në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari” është finalizuar projekti i zgjatës së pistës dhe ngritjes se kapacitetit të ndriçimit. Pista është zgjatur nga 2500m në 3040m. Ministri i Mjedisit, Planifikimit dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu tha se është një moment i rëndësishëm meqenëse përfundimi i […]

Lexo më shumë

Këto janë tarifat shtesë që paguani në Trust

Sa dini për tarifat shtesë që paguani në Trust. Mbi 2.3 miliardë euro ka arritur vlera e kursimeve të mbi 700 mijë kontribut- paguesve, që i menaxhon Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës (FKPK), apo, siç njihet ndryshe, Trusti. Për menaxhimin e këtyre mjeteve, qytetarët paguajnë dy tarifa ose rreth 40 euro në vit, varësisht […]

Lexo më shumë

Eksportet e Shqipërisë drejt Kosovës kanë pasur rritje deri 48,5%

Bashkëpunimi mes Kosovës dhe Shqipërisë vazhdon edhe në fushën e ekonomisë. Instituti i Statistikave (INSTAT) ka njoftuar se eksportet e Shqipërisë drejt Kosovës gjatë periudhës janar-nëntor, arritën mbi 35 miliardë lekë duke shënuar rritje me 48.5 % krahasuar me të njëjtën periudhë të 2020-ës. Ndërkohë, importet llogariten mbi 12.6 miliardë lekë. Eksportet kryesore të Shqipërisë […]

Lexo më shumë