WhatsApp do të ndalojë së punuari në miliona telefona, kontrolloni nëse edhe i juaji është në listë

Tech

WhatsApp do të ndalojë së punuari në miliona telefona të vjetër nga sot, 1 nëntor.

Aplikacioni i mesazheve në pronësi të Facebook po ndalon mbështetjen për versionet më të vjetra të sistemeve operative iOS dhe Android.

Kjo do të thotë se ata nuk do të marrin më mbështetje sigurie dhe softuerësh që mund të rezultojnë në gabime ose shfrytëzime sigurie.

Nëse keni një nga modelet më të vjetra të prekura dhe dëshironi të vazhdoni të përdorni WhatsApp, do t’ju duhet të përditësoni sistemin tuaj operativ.

Megjithatë, në disa raste, mund t’ju duhet të “përditësoni të gjithë telefonin tuaj”.

Kështu, WhatsApp do të ndalojë së punuari në deri në 43 modele të ndryshme të smartfonëve pasi ndryshon kërkesat.

Sipas seksionit FAQ në faqen e saj të internetit, WhatsApp thotë se njerëzit duhet të përdorin telefona me versionin Android OS 4.1 ose iPhone me iOS 10 dhe më të reja.

Por disa pajisje të zgjedhura – prej të cilave mund të jenë mijëra ende në përdorim – do të humbasin sigurinë dhe përditësimet e veçorive.

Për shembull, nëse jeni duke përdorur një iPhone 6, do t’ju duhet të përditësoni. Por nëse jeni duke përdorur ende një iPhone 4, nuk e keni një fat të tillë.

Këtu është një listë e modeleve të smartfonëve që WhatsApp nuk do t’i mbështesë nga sot.

Kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se aplikacioni do të pushojë së funksionuari – por do të thotë që nuk do të jeni më në gjendje të “shkarkoni përditësime”, të cilat mund ta lënë atë të hapur ndaj përplasjeve ose gabimeve ose – në disa raste – shfrytëzimeve të sigurisë.

Apple

iPhone SE (2016), 6S dhe 6S Plus. Këto modele u lansuan me iOS 9, por mund të përditësohen deri në iOS 15 për të vazhduar të mbështesin WhatsApp.

iPhone-ët e vjetër që nuk mund të përditësohen pas iOS 10 do të humbasin qasjen. Aktualisht, kjo tani përfshin iPhone 4S nga 2011.

Samsung

Samsung Galaxy Trend Lite, Galaxy Trend II, Galaxy SII, Galaxy S3 mini, Galaxy Xcover 2, Galaxy Core dhe Galaxy Ace 2.

LG

LG Lucid 2, Optimus F7, Optimus F5, Optimus L3 II Dual, Optimus F5, Optimus L5, Optimus L5 II, Optimus L5 Dual, Optimus L3 II, Optimus L7, Optimus L7 II Dual, Optimus L7 II, Optimus F6, Enact , Optimus L4 II Dual, Optimus F3, Optimus L4 II, Optimus L2 II, Optimus Nitro HD dhe 4X HD, dhe Optimus F3Q.

ZTE

ZTE Grand S Flex, ZTE V956, Grand X Quad V987 dhe Grand Memo.

Huawei

Huawei Ascend G740, Ascend Mate, Ascend D Quad XL, Ascend D1 Quad XL, Ascend P1 S dhe Ascend D2.

Sony

Sony Xperia Miro, Sony Xperia Neo L, Xperia Arc S.

Të tjerët

Alcatel One Touch Evo 7, Archos 53 Platinum, HTC Desire 500, Caterpillar Cat B15, Wiko Cink Five, Wiko Darknight, Lenovo A820, UMi X2, Faea F1 dhe THL W8. /Telegrafi/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *