4 ushqimet kryesore që mund të shkaktojnë aknet

Shëndetsi

Aknet janë një gjendje e zakonshme e lëkurës që prek gati 10% të popullsisë në botë.

Kokrra dhe sheqerna të rafinuar

Njerëzit me puçrra kanë tendencë të konsumojnë më shumë karbohidrate të rafinuara sesa njerëzit me puçrra pak ose aspak.

How to Make Basic White Rice

Ushqimet e pasura me karbohidrate të rafinuara përfshijnë:

Bukë, drithëra ose ëmbëlsira të bëra me miell të bardhë

Makaronat e bëra me miell të bardhë

Oriz i bardhë

Sode dhe pije të tjera të ëmbëlsuara me sheqer

Ëmbëlsuesit si sheqeri kallami, shurup panje, mjaltë

 

Produkte të qumështit

Shumë studime kanë gjetur një lidhje midis produkteve të qumështit dhe ashpërsisë së akneve tek adoleshentët.Dy studime gjithashtu zbuluan se të rriturit e rinj që konsumonin rregullisht qumësht ose akullore kishin katër herë më shumë gjasa të vuanin nga aknet.Sidoqoftë, studimet e kryera deri më tani nuk kanë qenë me cilësi të lartë.

Ukraine gets permission to export dairy products to Japan ...

Hulumtimi deri më tani është përqendruar kryesisht tek adoleshentët dhe të rriturit e rinj dhe ka treguar vetëm një lidhje midis qumështit dhe puçrrave, jo një marrëdhënie shkaku dhe efekti.

 

Ushqim i Shpejtë

Fast Food and Calories | Life Pro Tips

Aknet shoqërohen fuqimisht me ngrënien e një diete të stilit perëndimor të pasur me kalori, yndyrë dhe karbohidrate të rafinuara.

Artikujt e ushqimit të shpejtë, të tilla si hamburgerët, hot dogët, pomfritët, pijet energjike me plot sheqer, janë shtresa kryesore e një diete tipike perëndimore dhe mund të rrisin rrezikun për aknet.

Një studim i mbi 5,000 adoleshentëve dhe të rriturve kinezë zbuloi se dieta me yndyrë të lartë shoqërohej me një rrezik të rritur 43% të zhvillimit të akneve.

Çokollata

Fine & Commercial Chocolate: Do You Know The Difference? - Perfect ...

Çokollata ka qenë një shkaktar i dyshuar i puçrrave që nga vitet 1920.

Disa studime joformale kanë lidhur ngrënien e çokollatës me një rrezik të rritur të shfaqjes së akneve, por kjo nuk është e mjaftueshme për të provuar që çokollata shkakton puçrra.

Një studim më i fundit zbuloi se meshkujt e prirur ndaj akneve që konsumonin 25 gram 99% çokollatë të errët në ditë kishin një numër të shtuar të lezioneve të puçrrave pas vetëm dy javësh .

Shpërndaje me dikë që mund ti ndihmojë ky  infromacion!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*

code