5 ushqime që janë të mira për presionin e lartë të gjakut

Lajme Shëndetsi

 

Ne sot do tu ju tregojmë se cilat ushqime janë të shëndetëshme për perosonat që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut.

Qumështi dhe kosi

8 facts you should know about Canadian milk and antibiotics ...

Qumështi i dobët është një burim i shkëlqyeshëm i kalciumit dhe është i ulët në yndyrë. Këto janë të dy elementët e rëndësishëm të një diete për uljen e presionit të gjakut. Ju gjithashtu mund të zgjidhni kos nëse nuk ju pëlqen qumështi.

Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, gratë që hëngrën pesë ose më shumë racione kos në javë pësuan një ulje prej 20 përqind të rrezikut të tyre për zhvillimin e presionit të lartë të gjakut.

Salmon, dhe peshqit me omega-3

Don't like fish? Follow these tips to navigate the omega-3 ...

Peshqit janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave . Peshqit yndyror si skumbri dhe salmoni janë të pasura me acide yndyrore omega-3, të cilat mund të ulin presionin e gjakut, të zvogëlojnë inflamacionin dhe të ulin trigliceridet. Përveç këtyre burimeve të peshkut, trofta përmban vitaminë D. Ushqimet rrallë përmbajnë vitaminë D, dhe kjo vitaminë e ngjashme me hormonin ka veti që mund të ulin presionin e gjakut.Një përfitim i përgatitjes së peshkut është që është lehtë të aromatizohet dhe gatuhet.

Farërat

5 Public Libraries That Have Gone to Seed (Libraries) - Modern Farmer

Farërat  janë të pasura me kalium, magnez dhe minerale të tjera të njohura për të ulur presionin e gjakut. Shijoni ose ¼-n filxhan luledielli, ose farat e kungullit si rostiçeri midis vakteve.

Hudhra dhe barishtet

How To Roast Garlic in the Oven | Kitchn

Një përmbledhje e burimit të besueshëm vëren se hudhra mund të ndihmojë në uljen e hipertensionit duke rritur sasinë e oksidit nitrik në trup. Oksidi nitrik ndihmon në promovimin e vazodilimit, ose zgjerimin e arterieve, për të ulur presionin e gjakut.

Përfshirja e bimëve aromatike dhe erëzave në dietën tuaj të përditshme gjithashtu mund t’ju ndihmojë të zvogëloni konsumimin tuaj të kripës. Shembuj të bimëve dhe erëzave që mund të shtoni përfshijnë borzilokun, kanellën, trumzën, rozmarinë.

Çokollata e errët

Dark Chocolate Benefits - 4 Reasons Dark Chocolate Is Good For You

Një studim i vitit 2015 zbuloi se ngrënia e çokollatës së errët është e lidhur me një rrezik më të ulët për sëmundje kardiovaskulare (CVD). Studimi sugjeron që deri në 100 gram në ditë çokollatë të errët mund të shoqërohet me një rrezik më të ulët të CVD.Po ashtu përmban më shumë se 60 përqind kakao dhe ka më pak sheqer sesa çokollata e rregullt.

Shpërndaje me dikë që mund ti ndihmojë ky informacion

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*

code