Punëtorët e KEK-ut thirrje deputetëve: Votojeni projektligjin për rimëkëmbje ekonomike

Punëtorët e KEK-ut kërkojnë nga deputetët të votojnë projektligjin për rimëkëmbje ekonomike. Punëtorët e KEK-ut i bëjnë thirrje deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të votojnë projektligjin për rimëkëmbjen ekonomike, i cili mundëson tërheqjen e 10 përqindëshit të trustit pensional. Nënkryetari i Sindikatës së Re të KEK-ut, Nexhat Llumnica u ka dërguar një mesazh të […]

Continue Reading

Nuk ka kuorum për votimin e Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike

Ka dështuar votimi i Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike. Vetëm 43 deputetë kanë marrë pjesë në votimin e Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike. Kështu, nënkryetari i Kuvendit të Kosovës Kujtim Shala tha se ky proces është i pavlefshëm, dhe se do të votohet prapë, pas marrëveshjeve ndërkombëtare të cilat janë duke u votuar. “Në këtë proces votimi […]

Continue Reading

Gjirën e ka zbukuruar edhe më shumë shtatzënia, mahnit në paraqitjen e fundit

Gjira Kajtazi është këngëtarja që para pak viteve ishte tejet aktive në skenën muzikore shqipare. Ajo ka vendosur që t’i përkushtohet vetëm familjes së saj, përcjell ORAinfo. Gjira tani është në pritje për t’u bërë nënë për herë të dytë. Gjatë kësaj kohe ajo nuk mungon me postime të ndryshme në rrjete sociale. Sot, ajo […]

Continue Reading

Stafi teknik i QKMF’ve në protestë, kërkojnë të përfshihen në Pakon Emergjente

Stafi teknik i QKMF’ve kërkojnë të përfshihen në Pakon Emergjente. Në pakon emergjente disa kategori nuk janë të përfshira. E nga kjo pako përfitim s’kanë pasur as stafi teknik i QKMF-ve. Për këtë shkak, këtë fundit sot kanë protestuar.Punëtorët teknik të Qendrave Familjare protestojnë, thonë se u diskriminuan nga pakoja emergjente. Në kohën e izolimit, […]

Continue Reading

Projektligji për rimëkëmbjen ekonomike nuk përkrahen nga VV-ja

VV’ja nuk e përkrah projektligjin për rimëkëmbje ekonomike. Lëvizja Vetëvendosje nuk do ta përkrah projektligjin për rimëkëmbje ekonomike. Deputeti Hekuran Murati në seancën e sotme plenare paraqiti kritika ndaj projektligjit për të cilin tha se ka mangësi dhe nuk i ndihmon ekonomisë. Ai tha se as tërheqja e dhjetë përqindshit nuk i ndihmon atyre që […]

Continue Reading

SHBA mirëpret përkrahjen e Kosovës në kundërshtimin e diktaturës së Maduros

SHBA mirëpret përkrahjen e Kosovës në kundërshtimin e diktaturës së Maduros. Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vlerësuar mbështetjen e Kosovës në kundërshtimin e regjimit të Maduros në Venezuelë. Në një reagim të Ambasadës së SHBA’së në Prishtinë, thuhet se Kosova është në rrugën e duhur, derisa thonë se rruga e vetme e duhur për […]

Continue Reading

Kida bëhet bionde, shfaqet si asnjëherë më parë

Kida po vazhdon të jetë një prej këngëtareve më të dashura kosovare. Ndonëse në moshë të re, ajo arriti famë të madhe qysh ne daljen e parë, përcjell ORAinfo. Kida është shumë e përfolur sidomos për paraqitjet plot stil. Sot, ajo përmes një postimi ajo ka treguar se është bërë bionde. E me këtë paraqitje, […]

Continue Reading

Nëse e shihni këtë person, lajmërojeni menjëherë policinë

Policia e Kosovës kërkon ndihmën e qytetarëve për kapjen e këtij personi. Drejtoria Rajonale e Policisë në Pejë ka kërkuar ndihmën e qyetarëve të Republikës së Kosovës për kapjen e një personi i cilië është i dyshuar për veprat si, blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje e paautorizuar të lëndve narkotike. Spas njoftimit të publikuar në […]

Continue Reading

Merret vendimi, s’ ka më pushim të hënave kur festa zyrtare bie në fundjavë

Qeveria e Kosovës ka marrë një sërë vendimesh sot. Qeveria e Kosovës ka njoftuar se i ka proceduar Kuvendit mendimin lidhur me nismën legjislative për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Festat Zyrtare në Republikën e Kosovës. Përmes një komunikate drejtuar mediave, Zyra e Kryeministrit ka bërë me dije se është kërkuar që […]

Continue Reading

Ja cilat vendime u morën në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës

Këto janë të gjitha vendimet që u morën në mbledhjen e sotme të Qeverisë. Qeveria e Kosovës në krye me Avdullah Hotin sot ka mbajtur mbledhjen e 24’të, në të cilën janë marrë disa vendime. Në këtë mbledhje, është miratuar vendimi për hapjen e kufijve shtetërorë me Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe me Serbinë. Qeveria […]

Continue Reading