Bytyqi: Sabina Çudiq dëshmoi! Tani e ka radhën Vlora Çitaku të rrëfehet!

Diaspora Lajme

Profesori Enver Bytyqi përmes një shkrimi në Bota Sot ka reaguar pas një shkrimi të politikanes boshnjake Sabina Ćudić, e cila përmes twitter ka shkruar se çfarë ka ndodhur gjatë viteve 2018-2020 rreth marrëveshjes për ndarjen e Kosovës.

Ćudić në këtë shkrim implikon Kryetarin e Prishtinës Shpend Ahmeti dhe ish Ambasadoren Vlora Ҫitaku, ku për këtë të fundit thotë se më pyeti me nervozizëm pse po ndërhyja në marrëveshjen që Kosova dhe Serbia duhet të arrijnë.

Bytyqi e titullon shkrimin Sabina Çudiq dëshmoi! Tani e ka radhën Vlora Çitaku të rrëfehet!

Bytyqi shkruan se kjo deklaratë në fakt nuk na thotë diçka të re. sipas tij të gjithë ata që kanë kundërshtuar një marrëveshje të tillë e kanë ditur se Hashim Thaçi po shkonte në Uashington për të nënshkruar marrëveshjen në fjalë në zyrën ovale të presidentit Trump. Po ashtu thotë se të gjithë e dinë gjithashtu se jo vetëm Palmer, por edhe Bolton, Grenell e të tjerë ishin involvuar fort për realizimin e kësaj marrëveshje.

Bytyqi thekson se ata nuk ishin të interesuar për efektet në terren, kishin vetëm një objektiv: Ta paraqisnin presidencën e zotit Trump si të aftë për të zgjidhur konfliktet lokale në botë!

Por, sipas tij, Thaçit i ndodhi si Zhukovit. Ia komunikuan në avion akuzën e Gjykatës Speciale. Nuk është i panjohur as fakti që Sali Berisha ishte aktori dhe faktori kryesor shqiptar i kësaj kundërshtie, ndërkohë që marrëveshja në fakt dështoi falë Angela Merkel , shkruan tutje ai.

Bytyqi thotë se kjo deklaratë zbuloi bashkëpunimin e Vlora Çitakut me aktorët që punonin për shkëmbimin e territoreve, ndryshimin e kufijve dhe ndarjen e Kosovës.

Prandaj Bytyqi thotë se opinioni publik ka nevojë për disa shpjegime më të gjera dhe më të sakta:

“ Deri në çfarë mase ishte involvuar ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, në projektin për ndarjen e Kosovës? A ishte ajo pjesë e mekanizmit të lobimit pro-serb për këtë ndarje? Pse ajo ishte dakord që marrëveshja midis Kosovës e Serbisë të përfundonte me ndryshimin e kufijve? Pse e mbështeti këtë ide? Çfarë roli i kishte caktuar asaj Hashim Thaçi për të realizuar tjetërsimin e territorit të Kosovës? Cilat janë bisedat, rekomandimet, premtimet dhe angazhimet e saj para ish-presidentit të vendit në funksion të realizimit të idesë së Serbisë së Madhe?! Çfarë ishte parashikuar në takimin në Këshillin e Sigurisë Kombëtare dhe pse dështoi pjesëmarrja e përfaqësues së Bosnjë-Hercegovinë në atë takim, nëse është bërë? Dhe së fundi, çfarë loje tjetër është bërë në margjinat diplomatike për të realizuar një marrëveshje me humbje territoresh me Serbinë?!

Ne e kemi ditur ose parashikuar, madje ndonjëherë e kemi thënë se lidhjet e Vlorës me Hashimin janë të rrezikshme për Kosovën. Por të gjitha këto pyetje dhe enigma rrjedhin natyrshëm pas kësaj dëshmie të Sabina Çudiq. Shpjegimet i shërbejnë opinionit publik për të mësuar se me cilët politikanë ballafaqohen ata: Me Vlorën “patriote dhe të guximshme” në mbledhjet e Këshillit të Sigurimit për Kosovën, apo me Vlorën e intrigave në prapaskenë për tjetërsimin në favor të Serbisë të territorit të Kosovës?! Me Vlorën që në opinionin publik shqiptar ka fituar pikë pozitive, pavarësisht flirteve politike të dëmshme me Hashim Thaçin, apo me Vlorën e vërtetë në shërbim të Aleksandër Vuçiq, Edi Ramës dhe Hashim Thaçit?!

Kush është në të vërtetë Vlora Çitaku? Kjo që na paraqitet në dëshminë e zonjës Çudiq, apo ajo që na shfaqet në ekranet televizive?! Ish-ambasadorja e Kosovës në SHBA dhe nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës e ka për detyrë të shpjegohet. E ka obligim t’u thotë taksapaguesve të Kosovës se kujt i ka shërbyer në të vërtetë. U ka shërbyer këtyre taksapaguesve, apo me taksat e qytetarëve të Kosovës ka bërë punën e Beogradit në Uashington?!

Rrëfimi i Sabina Çudiq është ndër të parat rrëfime që po na sjell të vërtetën e hidhur për përpjekjet e politikanëve dhe diplomatëve shqiptarë për ndarjen e Kosovës. Përveç për Vjosën, hije dyshimi bien edhe mbi Shpend Ahmetin. Ndërsa ministrja e Thaçit dhe e Haradinajt, Dhurata Hoxha, paguante me taksat e qytetarëve kosovarë lobimin për këtë ndarje të territorit të vendit! Asgjë nuk mbetet e fshehtë në këtë botë! Gjithçka do të dalë gradualisht sheshit dhe opinioni publik shqiptar e jo shqiptar do ta mësojë të vërtetën e hidhur. Do të mësojnë gjithashtu edhe se si janë ndëshkuar politikanët patriotë të vendit për qëndrimet e tyre kundër ndryshimit të kufijve, shkëmbimit të territoreve dhe ndarjes së Kosovës! Ky është vetëm fillimi! Rrëfime, dëshmi e fakte të tjera do të dalin pa fund!” ka shkruar Bytyqi.

Burimi: Bota Sot

The post Bytyqi: Sabina Çudiq dëshmoi! Tani e ka radhën Vlora Çitaku të rrëfehet! appeared first on meKryeministrin.info.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *