Rusi/ Infermieria 20-vjeçare u shërben pacientëve me ‘bikini’, habit me deklaratën e saj pas ndëshkimit nga spitali

RUSI- Autoritetet drejtuese në një spital në Rusi kanë ndëshkuar me masë disiplinore një infermiere për shkak të sjelljes së saj. Infermieria 20-vjeçare emri i të cilës nuk është bërë i ditur, u shfaq përpara pacientëve me një veshje mbrojtëse transparente, por poshtë saj kishte vetëm të brendshme. Kaq mjaftoi që fotot e saj të […]

Lexo më shumë

Shitja e makinave në BE pëson rënie rekorde – më shumë se 75%

Shitja e makinave të reja në Bashkimin Evropian ka rënë për 76.3 për qind në muajin prill, për shkak të kufizimeve të vendosura për frenimin e përhapjes së koronavirusit. Shoqata Evropiane e Prodhuesve të Automjeteve tha të martën se rreth 270,000 makina të reja janë regjistruar muajin e kaluar, krahasuar me 1.14 milion në prill […]

Lexo më shumë

Bota duhet ta marrë “më seriozisht fuqinë në rënie të Rusisë”

Një ndër kampionët më të zëshëm të “ndërvarësisë” globale në çështjet ndërkombëtare, Joseph Nye, paralajmëron se Shtetet e Bashkuara dhe bota duhet ta marrin Rusinë “shumë më seriozisht”. Nye, shkencëtar politik, ndikimi i të cilit ka ndihmuar në formimin e opinionit të Perëndimit në fazat e fundit të Luftës së Ftohtë, po ashtu minimizon idenë […]

Lexo më shumë

India evakuon miliona njerëz në prag të një stuhie të fuqishme

India ka nisur evakuimin e miliona njerëzve nga bregu i saj lindor, i cili pritet të goditet nga një stuhi e fuqishme. Stuhia pritet të zbarkojë të mërkurën në shtetet Bengali Perëndimor dhe Orisa. Mbi 20 ekipe shpëtimi tashmë janë shpërndarë në terren dhe disa të tjera janë në gjendje gatishmërie, thanë zyrtarët. Stuhia vjen […]

Lexo më shumë

Reagime ndaj deklaratave të Trump se është duke përdorur ilaçin kundër malaries – për “t’u mbrojtur nga coronavirusi”

Presidenti Donald Trump njoftoi të hënën se po merr hydroxychloroquine, një ilaç i paprovuar kundër coronavirusit. Por, shumë mjekë, gazetarë dhe politikanë lëshuan paralajmërime të rrepta pas shpalljes së presidentit, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi. Trump, i cili tha se ka testuar negativisht për COVID-19, tha se ai po merrte ilaçin në fjalë çdo […]

Lexo më shumë