Kamberi: Aleksandër Vuçiq më në fund e paska kuptuar që për Serbinë “janë të domosdoshme marrëdhëniet shumë më të mira me shqiptarët”

Deputeti shqiptar në Serbi, Shaip Kamberi, përmes një postimi në Facebook, i është drejtuar Vuçiqit ku ka thënë se Vuçiq e ka kuptuar më në fund se “janë të domosdoshme marrëdhëniet shumë më të mira me shqiptarët”, dhe këtë gjë thotë se ia ka thënë në debatin parlamentar rreth dialogut me Kosovën. Me atë rast […]

Lexo më shumë

Ilir Ibrahimi: Na duhet një albin për Albin Kurtin

Analisti i njohur Ilir Ibrahimi, përmes rrjetit social facebook, shkruan për Kryeministrin e vendit Albin Kurti, për të cilin thotë se ka kontributin më të madh në reformimin e skenës politike kosovare. “Albini padyshim ka kontributin më të madh në reformimin e skenës politike kosovare.” Tutje ai ka shtuar se mbetet që të gjindet një […]

Lexo më shumë

Tërmkolli: Presidentja dhe Kryeministri duhet të deklarohen për arsyet e “ngarkim-shkarkimit” në FSK dhe të japin shpjegime për këto ndryshime emergjente në kreun e saj

Melihate Tërmkolli, dorëheqjen e Rrahman Ramës dhe emërimin e Bashkim Jasharit komandant të FSK- së, i ka quajtur shenja hakmarrëse të Presidentes dhe Kryeministrit ndaj qytetarëve dhe të gjithë “të tjerëve” siҫ thotë ajo. Ajo ka kërkuar nga Presidentja Osmani dhe kryeministri Kurti që të deklarohen për arsyet e, siҫ e quan ajo, e “ngarkim-shkarkimit” […]

Lexo më shumë

Kryeministri Kurti në takim me Presidentin e Sllovenisë, Pahor: Sllovenia është partneri ynë i çmuar pasi ndajmë të njëjtin interes për paqen dhe stabilitetin në rajon dhe më gjerë

Përkushtimi i dyanshëm për thellim të bashkëpunimit mes Kosovës dhe Sllovenisë dhe forcim të partneritetit ndërmjet dy vendeve, u theksua në takimin ndërmjet Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, me Presidentin e Republikës së Sllovenisë, Borut Pahor. Duke i uruar mirëseardhje, Kryeministri Kurti falënderoi Presidentin Pahor për përkrahjen e vazhdueshme të Sllovenisë, një vend […]

Lexo më shumë

Ministri Mehaj dhe Komandanti i FSK, gjeneral Rama, bënë homazhe tek Kompleksi Memorial Adem Jashari

Në kuadër të manifestimit të shënimit të Ditës së Forcës, 27 Nëntorin, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, i shoqëruar nga zëvendësministrat Shemsi Syla dhe Adnan Rexheplar, Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, unë homazhe pranë varrit të komandantit legjendar, Adem Jashari dhe familjes Jashari, në Memorialin përkujtimor në Prekaz. Me këtë rast, ministri Mehaj u […]

Lexo më shumë

Osmani në takim me Metën, thekson se është kundër çfarëdo ideje, e cila përpiqet ta trajtojë në mënyrë jo të barabartë Kosovën

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta. Duke i konsideruar marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë të shkëlqyeshme, Presidentja Osmani ka kërkuar nga homologu Meta që Shqipëria të jetë zë i fuqishëm i Kosovës në organizatat në të cilat vendi ynë nuk është i përfaqësuar. Presidentja […]

Lexo më shumë

Çitaku: PDK shumë shpejtë do ta formojë Kabinetin e Qeverisjes së Mirë, që ndryshe njihet edhe si “Qeveri në Hije”

Ish-ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, njëherit nënkryetarja e parë e PDK-së, Vlora Çitaku, nën organizimin e Fakultetit Media dhe Komunikim në UBT, ka mbajtur një debat së bashku me studentët e Fakultetit Media dhe Komunikim, Fakultetit Shkenca Politike, profesorë, si dhe pjesëmarrës të tjerë. Çitaku ka thënë se Kosova ka shënuar […]

Lexo më shumë

Deputetja Pacolli Dalipi mori pjesë në takimin e Komisionit të Përhershëm Qendror të AP të SEECP-së

Deputetja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Fitore Pacolli Dalipi, anëtare e Delegacionit të Përhershëm në Asamblenë Parlamentare të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (AP e SEECP), mori pjesë sot në takimin e Komisionit të Përhershëm Qendror të AP të SEECP-së, organizuar nga Parlamenti i Greqisë, në Athinë, online. Gjatë këtij takimi u prezantuan […]

Lexo më shumë

Avdyli: Valdetja e KQZ sikur të ishte kryetare e PDK e jo një kryesuese e një institucioni të paanshëm

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, në konferencë për media ka folur për vendimin e Avokatit të Popullit për rastin e Valdete Dakës dhe ka kërkuar dorëheqjen e Avokatit të Popullit, Naim Qelaj, pas refuzimit që ky i fundit i ka bërë ankesës së ish-kryesueses së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve […]

Lexo më shumë

Tahiri e quan të turpshëm vendimin e Avokatit të Popullit, me të cilin ky i fundit kishte refuzuar ankesën e Dakës

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, në konferencë për media ka folur për dështimin e mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, ku ka thënë se tash e një kohë kemi degjenerim të jetës parlamentare. Sipas Tahirajt, për këtë pozita nuk duhet të fajësojë opozitën pse nuk funksionon Kryesia e Kuvendit sepse […]

Lexo më shumë