Ja ҫfarë ndodhi me fëmijët e nënës nga Drenasi që lejoi dhunimin e vajzës së saj 14-vjeçare

Zhvillime të reja në lidhje me rastin e rëndë të 14-vjeçares nga Drenasi. Javë më parë, një 14-vjeçare në Drenas dyshohet se u dhu’nua nga një burrë, ndërsa në dijeni ishte edhe nëna e saj e cila nuk kishte ndërmarrë asgjë, e për këtë rast janë arrestuar të dy. Ndërsa, tani të gjithë fëmijët e […]

Lexo më shumë

Rritja e rasteve me koronavirus në shkolla, SBASHK-u tregon se a do të rikthehet mësimi online

Ka filluar të rritet numri i rasteve me koronavirus në shkollat e Kosovës. Numri i rasteve me koronavirus në shkollat kosovare ka filluar të rritet. Si pasojë e kësaj, komunat në të cilat po shfaqen të infektuarit në ambiente shkollore po i mbyllin ato në mënyrë që ta parandalojnë transmetimin e mëtutjeshëm. Ditë më parë, […]

Lexo më shumë

Njoftim i rëndësishëm për diasporën nga Qendra për Menaxhim Kufitar

Qendra për Menaxhim Kufitar ka një njoftim të rëndësishëm për diasporën. Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka treguar se cilat janë shtetet të cilat Kosova i konsideron me rrezikshmëri të lartë të infektimit. Pjesë e kësaj liste janë: Spanja, Franca, Italia, Britania e Madhe, Holanda, Rumania, Belgjika, Çekia, Austria, Irlanda, Hungaria, Sllovakia, Luksemburgu, Islanda, Sllovenia, […]

Lexo më shumë

Lajmi i fundit: Tre aktivistë të PSD-së ftohen për intervistim nga Policia e Kosovës

Tre aktivistë të PSD-së ftohen për intervistim nga Policia e Kosovës. Aktivistët e PSD-së Zgjim Hyseni, Frashër Krasniqi dhe Gëzon Kastrati janë ftuar për intervistim nga Policia e Kosovës në Njësinë e Hetimeve të Përgjithshme në Lagjen e Muhaxherëve. Për këtë ka reaguar edhe partia që thotë se ky është “një absurd i ndjekjes policore […]

Lexo më shumë

Vdes një person nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Një i vdekur me COVID-19 në 24 orët e fundit. Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 818 mostra të marra nga SHSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 130 raste pozitive. Brenda 24 orëve […]

Lexo më shumë

LAJMI I FUNDIT: Apeli ia heq masën e arrestit shtëpiak Haki Rugovës

Apeli ia heq masën e arrestit shtëpiak Haki Rugovës, ky është vendimi i ri. Gjykata e Apelit ka njoftuar se ka marrë vendim lidhur me ankesën e Kryetarit të Komunës së Istogut, Haki Rugovës, raporton Express. Përmes një komunikate drejtuar mediave, Apeli ka bërë me dije se aktvendimi i Gjykatës Themelore në Pejë, i datës […]

Lexo më shumë

Anëtarët e komisionit i përplas pyetja e Muratit, Beqaj: Mund të vini në fakultet për ligjërata

Pyetja e Muratit i përplas anëtarët e komisionit, Beqaj: Mund të vini në fakultet për ligjërata. Një pyetje e deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Hekuran Muratit për ish-ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj, ka shkaktuar përplasje në Komisionin Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë. Pasi Beqaj disa herë gjatë raportimit tha se është […]

Lexo më shumë

Kadri Veseli publikon foto me Trumpin dhe me Bidenin: Popullit të Kosovës nuk i takon të mbajmë anë

Veseli publikon foto me Trumpin dhe me Bidenin: Nuk na takon të mbajmë anë. Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, u ka uruar dy kandidatëve për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës fat në garën e tyre presidenciale. Madje, ai ka thumbuar edhe Kryetarin e VV’së, Albin Kurtin, duke thënë se popullit […]

Lexo më shumë

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë: Finalja e dialogut Kosovë-Serbi duhet të çojë në njohje reciproke

Rohde: Finalja e dialogut Kosovë-Serbi duhet të çojë në njohje reciproke. Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Joern Rohde thotë se dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë duhet të çojë në njohje reciproke. Ai shton se shpreson se dialogu të sjellë progres konkret për njerëzit, e njëjtë shprehet edhe kur flet për liberalizimin e vizave, […]

Lexo më shumë

Kryeministri Hoti i i përgjigjet Lajçakut: Nuk do të preket karakteri unitar i Kosovës

Hoti i përgjigjet Lajçakut: Nuk do të preket karakteri unitar i Kosovës. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti i është përgjigjur emisarit special për dialog, Mirosllav Lajçak, i cili pas vizitës në vendin tonë tha se Kosova edhe Serbia duhet të bëjnë ndryshime Kushtetuese për të vënën në funksion Asociacionin e Komunave Serbe. Hoti ka thënë […]

Lexo më shumë