Kërkohet që studentët të lirohen nga pagesa e semestrit

Deputetja e VV-së kërkon që studentët të lirohen nga pagesa e semestrit. Deputetja e VV-së, Fjolla Ujkani në fjalën e saj gjatë seancës së sotme ka kërkuar që të lirohet semestri për të gjithë studentët. Ajo thotë se studentët ndodhen pa orientimin e duhur nga Ministria e Arsimit dhe Qeveria, se kur dhe si do […]

Continue Reading

Limaj: Kudo që negociohet Washington apo Bruksel, Kosova shkon për marrëveshjen përfundimtare për njohje reciproke

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka komentuar ftesën e ShBA-ve për liderët e Kosovës dhe Serbisë për t’u takuar në shtëpinë e bardhë më dy shtator. Limaj thotë se takimi i 2 shtatorit në Shtëpinë e Bardhë është dëshmia më e mirë e përkushtimit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për arritjen e marrëveshjes […]

Continue Reading

Punëtorët e KEK-ut thirrje deputetëve: Votojeni projektligjin për rimëkëmbje ekonomike

Punëtorët e KEK-ut kërkojnë nga deputetët të votojnë projektligjin për rimëkëmbje ekonomike. Punëtorët e KEK-ut i bëjnë thirrje deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të votojnë projektligjin për rimëkëmbjen ekonomike, i cili mundëson tërheqjen e 10 përqindëshit të trustit pensional. Nënkryetari i Sindikatës së Re të KEK-ut, Nexhat Llumnica u ka dërguar një mesazh të […]

Continue Reading

Nuk ka kuorum për votimin e Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike

Ka dështuar votimi i Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike. Vetëm 43 deputetë kanë marrë pjesë në votimin e Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike. Kështu, nënkryetari i Kuvendit të Kosovës Kujtim Shala tha se ky proces është i pavlefshëm, dhe se do të votohet prapë, pas marrëveshjeve ndërkombëtare të cilat janë duke u votuar. “Në këtë proces votimi […]

Continue Reading

Stafi teknik i QKMF’ve në protestë, kërkojnë të përfshihen në Pakon Emergjente

Stafi teknik i QKMF’ve kërkojnë të përfshihen në Pakon Emergjente. Në pakon emergjente disa kategori nuk janë të përfshira. E nga kjo pako përfitim s’kanë pasur as stafi teknik i QKMF-ve. Për këtë shkak, këtë fundit sot kanë protestuar.Punëtorët teknik të Qendrave Familjare protestojnë, thonë se u diskriminuan nga pakoja emergjente. Në kohën e izolimit, […]

Continue Reading

Projektligji për rimëkëmbjen ekonomike nuk përkrahen nga VV-ja

VV’ja nuk e përkrah projektligjin për rimëkëmbje ekonomike. Lëvizja Vetëvendosje nuk do ta përkrah projektligjin për rimëkëmbje ekonomike. Deputeti Hekuran Murati në seancën e sotme plenare paraqiti kritika ndaj projektligjit për të cilin tha se ka mangësi dhe nuk i ndihmon ekonomisë. Ai tha se as tërheqja e dhjetë përqindshit nuk i ndihmon atyre që […]

Continue Reading

SHBA mirëpret përkrahjen e Kosovës në kundërshtimin e diktaturës së Maduros

SHBA mirëpret përkrahjen e Kosovës në kundërshtimin e diktaturës së Maduros. Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vlerësuar mbështetjen e Kosovës në kundërshtimin e regjimit të Maduros në Venezuelë. Në një reagim të Ambasadës së SHBA’së në Prishtinë, thuhet se Kosova është në rrugën e duhur, derisa thonë se rruga e vetme e duhur për […]

Continue Reading

Nëse e shihni këtë person, lajmërojeni menjëherë policinë

Policia e Kosovës kërkon ndihmën e qytetarëve për kapjen e këtij personi. Drejtoria Rajonale e Policisë në Pejë ka kërkuar ndihmën e qyetarëve të Republikës së Kosovës për kapjen e një personi i cilië është i dyshuar për veprat si, blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje e paautorizuar të lëndve narkotike. Spas njoftimit të publikuar në […]

Continue Reading

Merret vendimi, s’ ka më pushim të hënave kur festa zyrtare bie në fundjavë

Qeveria e Kosovës ka marrë një sërë vendimesh sot. Qeveria e Kosovës ka njoftuar se i ka proceduar Kuvendit mendimin lidhur me nismën legjislative për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Festat Zyrtare në Republikën e Kosovës. Përmes një komunikate drejtuar mediave, Zyra e Kryeministrit ka bërë me dije se është kërkuar që […]

Continue Reading

Ja cilat vendime u morën në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës

Këto janë të gjitha vendimet që u morën në mbledhjen e sotme të Qeverisë. Qeveria e Kosovës në krye me Avdullah Hotin sot ka mbajtur mbledhjen e 24’të, në të cilën janë marrë disa vendime. Në këtë mbledhje, është miratuar vendimi për hapjen e kufijve shtetërorë me Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe me Serbinë. Qeveria […]

Continue Reading