Moti sot në Kosovë MË: 20 QERSHOR 2020

Moti sot në Kosovë MË: 20 QERSHOR 2020 Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar se sot përpos rrezeve të diellit parashihet të ketë edhe reshje lokale shiu. “Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 12-15 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 24-26 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga veriperëndimi dhe juglindja […]

Lexo më shumë

Edhe java e tretë e qershorit vazhdon me diell, shi, erë dhe shkarkime rrufesh

MË: 15 QERSHOR 2020 Në parashikimin e motit për pesë ditët e ardhshme, Instituti Hidrometerologjik i Kosovës ka bërë të ditur se edhe java e tretë e muajit qershor do të vijoj me kushte të paqëndrueshme meteorologjike, diell, shi, erë dhe vranësira të shoqëruara me shkarkime rrufesh. Kjo situatë e paqëndrueshme sipas IHK-se vjen si […]

Lexo më shumë

Moti nga sot deri të dielen, në këtë ditë mund të ketë breshër

MË: 11 QERSHOR 2020 Sot në Kosovë do të mbajë mot i paqëndrueshëm dhe pak më i freskët sesa dje. Priten intervale kohore me diell dhe zhvillime lokale të vranësirave të cilat do të kushtëzojnë rrebeshe lokale shiu me vetëtima dhe bubullimë. Nsër në tërë rajonin pritet mot pa ndryshime të mëdha. Do të ketë […]

Lexo më shumë

Moti për sot dhe nesër, shi dhe diell

Në Kosovë, sot dhe nesër do të mbajë mot i vranët dhe me intervale të shkurta me diell. Vranësirat gjatë ditës, kryesisht pasdite parashihen të shoqërohen me shi. Të premten parashihen riga lokale, ndërsa të shtunën, shi me intensitet mesatar. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 7-10 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të […]

Lexo më shumë

Moti për dy ditët e ardhshme

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se situata meteorologjike mbetet e paqëndrueshme, kjo si pasojë e masave të ajrit me presion të ndryshueshëm atmosferik. Edhe dita e mërkurë mbetet nën ndikimin e masave të lagështa të ajrit me origjinë nga veriperëndimi, kështu që sa i përket temperaturave, ato mbesin konstante me ditët paraprake. Dita e […]

Lexo më shumë

Parashikimi i motit për sot 2 Qershor 2020

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar se edhe dita e dytë e muajit qershor do të vazhdojë si dita e parë me kushte pothuajse të ngjashme meteorologjike sa i përket temperaturave dhe reshjeve. Nga nesër parashihen masa të ngrohta të ajrit të cilat do të vijnë nga jugperëndimi i kontinentit, duke bërë që grafiku në […]

Lexo më shumë