E dhimbshme/ Para një jave u nis në Turqi për shërim, vdes 25 vjeçari nga Lipjani

Sejdi Smajli nga komuna e Lipjanit, para një jave u nis për mjekim jashtë vendit. Por, 25 vjeçari s’ka mundur të luftojë me sëmundjen e rëndë. Mediat lokale njoftojnë se i riu ka ndërruar jetë. Sejdiu ishte diagnostifikuar me Leukemi Akute dhe shërimi i tij në Turqi ishte shpresë për familjen

Lexo më shumë

Dreshaj: Jemi në bishtin e pandemisë, 9 pacientë me Covid-19 në Infektiv

Nëntë pacientë me COVID 19 janë duke u trajtuar sot në Klinikën Infektive, derisa katër prej tyre janë në gjendje të rëndë shëndetësore, tre me oksigjeno terapi dhe një është në gjendje kritike. Kështu ka bërë të ditur për KosovaPress, mjeku kujdestar në Klinikën Infektive, Shemsedin Dreshaj, i cili tha se në pritje të rezultatit […]

Lexo më shumë

Autopsia tregon shkaktarin e vdekjes së 39 vjeçares nga Istogu (Dokument)

  Sevdije Kukleci nga fshati Lluga e Istogut ka ndërruar jetë një muaj më parë si pasojë e sepsës. Kështu tregon  rezultati i nxjerr i autopsisë, në të cilën theksohet se deri të vdekja e së ndjerës ka ardhur “si rrjedhojë e peritonitit fibrinoz-purulent si pasojë e performimit të ulcerës duodenale, e shoqëruar me rënie […]

Lexo më shumë

5 ushqime që janë të mira për presionin e lartë të gjakut

  Ne sot do tu ju tregojmë se cilat ushqime janë të shëndetëshme për perosonat që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut. Qumështi dhe kosi Qumështi i dobët është një burim i shkëlqyeshëm i kalciumit dhe është i ulët në yndyrë. Këto janë të dy elementët e rëndësishëm të një diete për uljen e […]

Lexo më shumë

4 ushqimet kryesore që mund të shkaktojnë aknet

Aknet janë një gjendje e zakonshme e lëkurës që prek gati 10% të popullsisë në botë. Kokrra dhe sheqerna të rafinuar Njerëzit me puçrra kanë tendencë të konsumojnë më shumë karbohidrate të rafinuara sesa njerëzit me puçrra pak ose aspak. Ushqimet e pasura me karbohidrate të rafinuara përfshijnë: Bukë, drithëra ose ëmbëlsira të bëra me […]

Lexo më shumë

Ka lidhje me koronavirusin, sëmundja misterioze që prek fëmijët mbërrin në Serbi

Sindroma Kawasaki tashmë është shfaqur edhe të fëmijët në Serbi, sëmundje e rrallë e lidhur me koronavirusin. Sindroma Kawasaki, e cila u shfaq në vendet e Europës dhe Shtetet e Bashkuara në fëmijët që kishin koronavirus, gjithashtu është shfaqur për herë të parë edhe në Serbi, bëhet fjalë për dy raste deri me tani. Por, […]

Lexo më shumë

Ja Çfarë i Ndodh Trupit Tuaj Nëse Hani 3 Hurma Arabie në Ditë 1 Javë Rresht

Edhe pse këto nuk konsiderohen si superushqime, u afrohen shumë atyre. Ata ofrojnë aq shumë përfitime shëndetësore saqë është pothuajse një domosdoshmëri për ne për t’i ngrënë ato! Dhe fakti që janë të ëmbla dhe me shije shumë të mirë i bën ato shumë më të mira! Gjithçka që duhet është të hani një javë […]

Lexo më shumë

Gjinekologu nga Malisheva tregon për rastin unik të shtatzënisë në Malishevë

Dr. Naim Kryeziu këtë javë pati një rast shumë unik për vizitë në klinikën e tij gjinekologjike në Malishevë. Dr. Naimi, profesionist shumë-vjeçarë i lëmisë së Gjinekologjisë, rastisi të ekzaminojë me ultrazë një rast të veçantë. Ai dokumentoi një shtatzëni trigemini, trenjakë, që rrallë herë ndodh, duke i dhuruar çiftit edhe pamje fantastike 3D. “Dy […]

Lexo më shumë

Rasti i ri me koronavirus në Gjilan është një person i kthyer nga SHBA-ja

Komuna e Gjilanit gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar një rast pozitiv me COVID-19. Kryetari Lutfi Haziri ka bërë të ditur se bëhet fjalë për një person që është kthyer nga SHBA-ja dhe i cili ka qenë në karantinë. Ai ka thënë se nga nesër zbatohet pakoja lehtësuese ekonomike dhe lirohet liria e lëvizjes, […]

Lexo më shumë

Paralajmërojnë psikiatrit: “Na pret një ‘cunami’ i sëmundjes mendore pas izolimit”

Mjekët psikiatër paralajmërojnë një “cunami” të sëmundjes mendore nga problemet e grumbulluara gjatë bllokimit Ata janë veçanërisht të shqetësuar që fëmijët dhe adoleshentët nuk po marrin mbështetjen e nevojshme për shkak të mbylljes së shkollës, izolimit të vetvetes dhe frikës nga spitalet. Në një studim, mjekët psikiatër raportuan rritje të rasteve urgjente dhe një rënie […]

Lexo më shumë