Kërkesa e punëtorëve teknik: Rritje të pagave deri në 30 për qind

Punëtorët teknikë kërkojnë rritje të pagës deri në 30 për qind. Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka vizituar punëtorët teknikë që janë duke protestuar për ngritjen e pagave të tyre deri në 30 për qind. Azemi ka thënë se qëllimi i kësaj proteste ka të bëjë me kërkesën për punëtorët […]

Lexo më shumë

Besim Beqaj thotë se Telekomi është dashur të privatizohet: E diskutonin njerëz që s’kanë lexuar një faqe në jetën e tyre

Beqaj: Telekomi është dashur të privatizohet, e diskutonin njerëz që s’kanë lexuar një faqe në jetën e tyre. Ish-ministri i Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj po raporton para deputetëve anëtarë në Komisionin Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë. Ai ka thënë se Telekomi i Kosovës është dashur të privatizohet në kohën sa ai […]

Lexo më shumë

Protestojnë punëtorët teknikë

Punëtorët teknikë të cilët operojnë në Ministrinë e Mjedisit, Ministrinë e Administratës së Pushtetit Lokal, Ministrinë e Zhvillimit Rajonal, Ministrinë e Drejtësisë dhe Administratës Publike do të protestojnë sot. Protesta e punëtorëve teknikë po bëhet për të kërkuar ngritjen e pagave për ta. Kështu ka njoftuar Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës. Punëtorët […]

Lexo më shumë

KEK-u dhe Termokosi angazhohen për furnizim cilësor me ngrohje të kryeqytetit

Falë angazhimit të KEK-ut dhe Termokosit, banorët e kyçur në rrjetin e ngrohëtores së kryeqytetit nuk do të kenë probleme me ngrohje nëpër shtëpitë e tyre. Të mërkurën, ushtruesi i detyrës së Kryeshefit Ekzekutiv të KEK-ut, Luigj Imeri nënshkroi aneks kontratë me Kryeshefin Ekzekutiv të Termokos-it, Arsim Fetahu me qëllim të vazhdimit të furnizimit të […]

Lexo më shumë

Ja si të aplikoni për të marrë 10-përqindëshin nga Trusti

Kështu duhet të aplikoni për të marrë 10-përqindëshin nga Trusti. Në kuadër të pakos për rimëkëmbje ekonomike, qeveria e Kosovës ka paraparë që qytetarët të mund të nxjerrin 10% nga Fondi Pensional. Në këtë pjesë të pakos së rimëkëmbjes ku tregohet edhe se si do të jetë procedura deri te marrja e 10% nga qytetarët. […]

Lexo më shumë

Aeroportit “Adem Jashari” i shtohet edhe njё destinacion i ri

Nga data 16 Dhjetor 2020, ANP ‘Adem Jashari’ lidhet edhe me qytetin Karlsruhe/ Baden-Baden me kompaniё ajrore Wizz Air e cila ёshtё kompani low cost, ka njoftuar zyra për informim e ANP-së. Pas linjave tё suksesshme nё aeroportin e Prishtinёs si Londra, Dortmundi, Bazelli, Milano, Memingeni, Viena dhe Budapesti, tani mё kanё dalё nё shitje […]

Lexo më shumë

Kërkesa e bizneseve për Qeverinë: Mos i shtrëngoni masat, le të mësohemi me virusi

Bizneset i bëjnë thirrje Qeverisë: Mos i shtrëngoni masat, le të mësohemi me virusi. Me rritjen e numrit të të infektuarve me koronavirus në vend, është paralajmëruar shtrëngim të masave. Agim Shahinit, kryetarit të Aleancës Kosovare të Bizneseve (AKB), thotë se mbyllja totale është hap i gabueshëm, pasi sipas tij, njerëzit duhet të punojnë, por […]

Lexo më shumë

Kryeministri: Shumica e biznesve i kanë pranuar subvencionet nga Fondi për Rimëkëmbje

Hoti: Shumica e biznesve i kanë pranuar subvencionet nga Fondi për Rimëkëmbje. Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti ka thënë se shumica e bizneseve i kanë pranuar subvencionet në bazë të numrit të të punësuarëve. Hoti përmes një statusi në rrjetin social në Facebook ka ftuar 10 mijë bizneset nga 36.679 sa janë përfituesit total të […]

Lexo më shumë

Ja si funksionon “kredia hallall” në Kosovë

Në Kosovë janë dy institucione financiare që aplikojnë rregullat islame të bankimit, mirëpo nga hulumtimi del se ka paqartësi rreth funksionimit të tyre; mungon baza ligjore e mjaftueshme dhe nuk dihet shumë sesi realizojnë fitim pa e përdorur interesin. “Kredi pa kamatë”, kjo është motoja e disa prej institucioneve mikrofinanciare në Kosovë që përdorin rregullat […]

Lexo më shumë

Vetëm 6 mijë punëtorë kontributdhënës janë më pak në pandemi në Trust

Nëse deri në nëntor hyn në fuqi Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike që parasheh edhe tërheqjen e 10 për qind të kursimeve pensionale, Trusti siguron se deri në dhjetor kontribuuesve do t’u dalin mjetet financiare në llogaritë e tyre financiare. Megjithatë, pagat e ulëta në vend, kanë ndikuar që gjysma e kontribuuesve në Trust të marrin […]

Lexo më shumë