Më pak aksidente fatale në vitin 2020 në Kosovë

Lajme

Në vitin 2020 shënohen më pak aksidente fatale.

Në “Javën e Sigurisë Rrugore”, krerët e institucioneve premtojnë më shumë siguri në rrugë.

Zbatimi e këtyre tri veprimeve, u tha të ofrojë më shumë siguri në rrugë.

E për t’u siguruar që nëse ato nuk respektohen do pasojnë ndëshkimet, të mërkurën u nënshkrua edhe një premtim/betim.

Në “Javën e Sigurisë Rrugore”, ministri i punëve të brendshme, Agim Veliu, ai i infrastrukturës, Arban Abrashi dhe Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, nënshkruan një dokument, përmes të cilit synojnë të përçojnë mesazh tek qytetarët.

I pari i Policisë, Rashit Qalaj, tha se shënimi i kësaj jave, mund të kontribuojë, që të kemi aksidente me pak në komunikacion.

Sipas tij, këtë vit, ka më pak të vdekur në komunikacion, në krahasim më periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

E shënimin e kësaj jave, po e sheh si nisme të mirë, edhe ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu.

Ndërkohë, Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, tha se për t’i shmangur aksidentet, këta ndërhynë në disa zona delikate.

Por, sipas ekspertit të komunikacionit, Visar Baxhaku, deri të ulja e numrit të aksidenteve, duhet të bëhen hulumtime.

Sipas tij, vetëm kampanjat që mbahen dy herë në vit, nuk mjaftojnë për uljen e numrit të fatkeqësive në trafik.

Ndërkohë, vetëm në 24 orët e fundit, Policia e Kosovës, njoftoi që janë shqiptuar mbi 1 mijë e 200 gjoba në trafik.

Sipas Buxhukut, vetëm shqiptimi i gjobave, nuk mjafton për ndaljen e aksidenteve.

Ndryshe brenda 24 orëve të fundit, sipas Policisë së Kosovës, kishte mbi 45 aksidente.

Ndërsa një prej tyre me fatalitet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*

code