Nesër rinis dialogu me Serbinë, ky është reagimi i Lëvizjes Vetëvendosje

Lajme

Nesër do të rifilloi dialogu mes Kosovës dhe Serbisë.

Kryeministri Avdullah Hoti në Bruksel, të enjten takohet me Vuçiqin. Temë të zhdukurit.

Të martën u nis për në Bruksel.

Kryeministri, Avdullah Hoti zgjodhi klasën ekonomike të udhëtojë për në kryeqendrën evropiane, duke mos i përdorur ulëset e biznesit siç jo rrallëherë ndodh nga krerët e shtetit.

Kjo gjë nuk kaloj pa u vërejtur nga shefit të Eulexit, Lars-Gunnar Wigemark.

E arsyeja pse Avdullah Hoti udhëtoj drejt Brukselit, është goxha e madhe.

Pas më shumë se 20 muajsh, të enjten me ndërmjetësimin e BE-së do të rifilloj dialogu mes Kosovës dhe Serbisë.

Kryeministri i Kosovës do të përballet me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuciq, ndërsa një nga temat pritet të jetë edhe çështja e të zhdukurve.

Madje një gjë të tillë e konfirmoi vet Aleksandër Vuciq, që shtoi se pos të zhdukurve temë do të jetë edhe çështja e të zhvendosurve.

Më tej sipas tij do diskutohet për ekonominë, qarkullimin e mallrave, kapitalit, njerëzve dhe shërbimeve.

Por këto tema nuk i ka bërë publike kryeministri Hoti.

Ai vetëm ka njoftuar se dje ka zhvilluar një takim me përfaqësuesit e institucioneve për të zhdukurit.

E në Lëvizjen Vetëvendosje nuk presin produktivitet nga ky takim i Brukselit.

Sipas Kreshik Ahmetit ky takim nuk do i sjell dobi procesit të dialogut me Serbinë.

Ndërsa Butrint Berisha nga PIPS thotë që pozicioni i qeverisë në këtë fazë nuk është i kënaqshëm.

Megjithatë ai thekson që pala kosovare duhet ti ketë qëndrimet e saj të qarta pa menduar fare se cilat mund të jenë veprimet e Vuçiqit.

Pjesë e delegacionit të Kosovës në takimin e Brukselit janë edhe zv kryeministri Driton Selmanaj dhe ministri i drejtësisë, Selim Selimi.

1 thought on “Nesër rinis dialogu me Serbinë, ky është reagimi i Lëvizjes Vetëvendosje

 1. Good morning people at infodiaspora.de,
  Hope you’re well.
  I’m , I hope that business is good and you’ve been achieving a lot through the current situation.
  Sites like yours receive unwanted messages through the contact form, I mean literally, it’s not cool, you need to block it.
  In case you are not interested, simply delete this email and that we won’t email you again.
  Kind regards,

  OneTwo GmbH
  https://one-two.online

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*

code