Si e solli Qeveria jolegjitime Hoti, Kosovën në fund të “pusit”

Diaspora Lajme

Derisa një pandemi vdekjeprurëse, pasiguri ekonomike dhe fizike dhe konflikt i dhunshëm shkatërroi botën në vitin 2020, mbrojtësit e demokracisë pësuan humbje të mëdha të reja në luftën e tyre kundër armiqve autoritarë, duke zhvendosur ekuilibrin ndërkombëtar në favor të tiranisë, u tha në Freedom House më e fundit ( FH) raporti “Bota e Lirisë 2021 – Demokracia nën Rrethim”.

Sipas FH, udhëheqësit aktualë gjithnjë e më shumë përdornin forcë për të shtypur kundërshtarët dhe për të zgjidhur rezultatet, nganjëherë në emër të shëndetit publik, ndërsa aktivistët e rrethuar – që nuk kishin mbështetje efektive ndërkombëtare – përballen me dënime të rënda burgu, tortura ose vrasje në shumë mjedise.

Ndërsa COVID-19 u përhap gjatë vitit, qeveritë në të gjithë spektrin demokratik vazhdimisht u drejtuan nga mbikëqyrja e tepruar, kufizimet diskriminuese të lirive si lëvizja dhe mbledhja, dhe zbatimi arbitrar ose i dhunshëm i këtyre kufizimeve nga policia dhe aktorët jo-shtetërorë.

Kur bëhet fjalë për demokracinë në Ballkanin Perëndimor, në raportin FH deklaroi se Ballkani Perëndimor pa dy pengesa dhe progres.

“Zgjedhjet e gabuara parlamentare i dhanë një goditje të rëndë sistemit shumëpartiak të Serbisë. Në Kosovë roja e vjetër politike rrëzoi qeverinë jetëshkurtër të Kryeministrit Albin Kurti dhe formoi një të re, në mënyrë antikushtetuese. Anasjelltas, Mali i Zi bëri një varg gjashtë-vjeçar të rënies së rezultatit, pasi zgjedhjet rezultuan në transferimin e parë të pushtetit në opozitë në historinë e pavarur të vendit. Qeveria reformiste e Maqedonisë së Veriut u rizgjodh dhe institucionet e saj janë rikuperuar kryesisht nga dëmi i shkaktuar nga ish-kryeministri i arratisur, Nikola Gruevski. Qeveria e rizgjedhur së fundmi e Kryeministrit Zoran Zaev ka përmbysur vitet e prapambetjes demokratike, por vendit vazhdon t’i mohohet një shans për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian “, thotë raporti, transmeton meKryeministrin.info.

Serbia dhe SH.B.A. janë midis 25 vendeve të botës ku liritë politike dhe civile regjistrojnë rënien më të rëndësishme në dekadën e fundit, tha të mërkurën raporti i Freedom House (FH) “Liria në Botë 2021 – Demokracia nën Rrethim”.

Ai shtoi se gjeti “se hendeku vjetor midis humbjeve dhe fitimeve u zgjerua në vitin 2020 dhe më pak se një e pesta e njerëzve në botë tani jetojnë në vende plotësisht të lira”.

Raporti përfshin 195 shtete dhe 15 territore dhe regjistron rënien globale 15-vjeçare të lirive politike dhe civile.

Sipas raportit, Serbia shënoi 64 pikë indeksi në 2020, dy më pak nga viti i kaluar. Kjo do të thotë që nga viti 2010, Serbia ra për një total prej 14 pikësh dhe kjo e vendos vendin në kategorinë “pjesërisht të lirë”, tha Zëri i Amerikës (VOA).

Në të njëjtën kohë, shtoi Zëri i Amerikës, SH.B.A. ka zbritur 11 pikë indeksi por ende është kategorizuar si një vend i lirë.

Përveç Serbisë, vendet e tjera nga Ballkani Perëndimor: Mali i Zi, Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova dhe Maqedonia e Veriut janë gjithashtu në kategorinë ‘pjesërisht të lirë’.

Sllovenia dhe Kroacia, anëtare të Bashkimit Evropian, shihen si vende të lira.

“Serbia është një demokraci parlamentare me zgjedhje konkurruese shumëpartiake, por në vitet e fundit Partia Progresive Serbe (SNS) në pushtet ka gërryer në mënyrë të vazhdueshme të drejtat politike dhe liritë civile, duke bërë presion mbi mediat e pavarura, opozitën politike dhe organizatat e shoqërisë civile. Pavarësisht nga këto prirje, vendi ka vazhduar të lëvizë drejt anëtarësimit në BE”, thote raporti.

Shqipëria renditet më poshtë në raportin e Freedom House
Shqipëria ka humbur një pikë në raportin e përpiluar nga Freedom House.

Nga 67 pikë vitin e kaluar, Shqipëria vlerësohet tani me 66 pikë. Një pikë u zbrit nga kategoria “të drejtat e shoqatës dhe të organizatës” dhe kjo erdhi si rezultat i drejtpërdrejtë i brutalitetit të policisë të dëshmuar në maj ndaj qytetarëve që protestonin kundër shembjes së shtetit të Teatrit Kombëtar, si dhe pas vrasjes së Klodian Rasha, një Një djalë i ri 25-vjeçar që u qëllua nga një oficer policie pasi ai kishte shkelur orët e ndalimit.

Përveç kësaj, Kosova ra dy pikë, duke shkuar nga 56 në 54, kryesisht lidhur me procesin zgjedhor dhe pluralizmin politik.

Kjo rënie ka të bëjë drejtpërdrejt me ratifikimin e administratës së ish-kryeministrit Hoti me shumicën e vetëm një vote, dhënë atij nga një deputet me një kriminel të regjistruar./meKryeministrin.info/

The post Si e solli Qeveria jolegjitime Hoti, Kosovën në fund të “pusit” appeared first on meKryeministrin.info.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*

code